Így őrizze meg a vagyonát
Nyakunkon az újabb válság, sosem volt még ilyen gyenge a forint. És még tovább gyengülhet. Aki meg akarja őrizni a családi vagyon értékét, érdemes a pénz egy részét külföldre vinni. A dollár és Amerika lehet a legbiztonságosabb, ahol ingatlan befektetéssel tartózkodási engedélyt is szerezhetünk.
Ma már senki sem engedheti meg magának, hogy a családi kassza teljes egészét forint befektetésben tartsa. A gyakran évtizedek kemény munkájával összegyűjtött családi vagyon, az elmúlt években a vállalkozással megkeresett profit euróban, dollárban bizony jócskán leértékelődött.
Gyengülő forint, erősödő dollár
Míg néhány éve 300 forintnál is kevesebbet ért egy euró, ma már több mint 330 forint és a neves amerikai JP Morgan befektetési bank előrejelzése szerint jövőre 344 forint lehet. Dollárban még nagyobb a változás: a tavaly tavaszi 250 forintról 310 forintra emelkedhet a kurzus. Két év alatt 20 százalékos nyereség forintban számolva, ha valaki dollárban is tart pénzt. És ugyanennyi veszteség, ha nem. Ehhez képest az új “szuperállampapírok” éves 4-5 százalékos hozama sem nagy nyereség, a ma már veszélyesen drága lakások kiadásával sem lehet 3-4 százaléknál magasabb nyereséget elérni.
Nyakunkon a válság?
Mit tehet az, aki szeretné a családi kassza, a vállalkozás profitjának vásárlóértékét megőrizni, a forint romlását ellensúlyozni? Ha nincs ideje, energiája és speciális pénzügyi tudása, hogy naphosszat az árfolyamokra ható gazdasági híreket tanulmányozza, érdemes diverzifikálnia a vagyont és megosztani a kockázatot több, egymástól minél jobban különböző befektetés között. Forint mellett például érdemes amerikai dollárban is pénzt tartani. Nyakunkon a következő válság, amit a tapasztalatok szerint a kisebb országok sínylenek meg jobban. Szlovákiában Peter Pellegrini miniszterelnök már össze is hívta szeptember elején a nagyvállalatok vezetőit, hogy együtt készüljenek fel rá. Az Amerika és Kína közt indult kereskedelmi és vámháború egyre erősödik. A brit EU-kilépés is teljes fejetlenségben közeledik, Németországban az ipar már hónapok óta recesszióban van.
A fékre lépnek
Az autóeladások világszerte esnek, ami a magyarországi Audi, Mercedes, Opel gyárak megrendeléseit is csökkenti. Jó hírek pedig sehol. A nyugati megrendelésekre épülő magyar gazdaságot erősen érintheti egy újabb válság, a világ legerősebb katonai és gazdasági hatalma viszont jó menedéknek számíthat. A dollár most látható erősödése jól mutatja, hogy a világ legnagyobb befektetői már megkezdték a tőke átutalását a tengerentúlra. Érdemes követni őket. A forint gyengülése egyébként azért is valószínű, mert az ma sok befolyásos üzleti körnek érdeke. A Magyar Nemzeti Bank ilyenkor a devizatartalékon árfolyam nyereséget ér el, a nagy lobbierővel rendelkező multinacionális vállalatoknak pedig (euróban, dollárban) nem kell fájó veszteséget kimutatniuk a forintban bizony jócskán emelkedő bérköltség miatt a könyvelésükben.
Amerikai menedék, zöldkártyával
A családi vagyon egy részét érdemes nemcsak külföldi pénzben, de egyenesen külföldön is tartani. Ez biztonságot nyújt annak, aki tart tőle, hogy a magyar gazdaság – önhibáján kívül – nem lesz képes könnyen átvészelni egy újabb gazdasági válságot. Vagy annak, aki attól tart, jól menő vállalkozását egy befolyásosabb versenytárs, vagy nagyhatalmú befektető orozná el.
A magántulajdon biztonsága Amerikában legendás, az államosításnak – szemben Magyarországgal – évszázadok óta nyoma sincs. A bankbetétek ugyan ott sem fizetnek érdemi kamatot, ám például ingatlan vásárlással és bérbeadással évente 8-10 százalékos dollár hozam érhető el. (Magyarországon a jól kiadható budapesti, vagy egyeteni városi lakások ára az elmúlt években duplájára-triplájára emelkedett, ezen a magas áron már nem érdemes vásárolni).
Kevesen tudják, de az amerikai ingatlan befektetéssel speciális vízumhoz és később letelepedési engedélyhez is lehet jutni. Ehhez jelenleg minimum 5 évnyi, és legalább 500.000 dollárnyi speciális befektetésre van szükség (az alsó limit november 21-től 900.000 dollárra nő), azt követően az állampolgárság belépőjének számító “zöld kártya” pedig minden pedig minden közvetlen családtagnak jár.