Budapesti szinten, de annál jobb kilátásokkal a floridai lakás befektetések
A koronavírus miatt eltűnhetnek Budapestről a jól fizető kínai turisták, és a külföldi lakásvásárlók száma is alaposan megcsappanhat. A forint pedig tovább gyengülhet, miközben Floridában már debreceni áron is lehet vásárolni jól kiadható ingatlanokat, amelyek nyereségét a dollár erősödés is növeli.
A világszerte gyorsan terjedő koronavírus volt az utolsó csepp a pohárban, ami sosem látott mélységbe sodorta a forint árfolyamát. A befektetők világszerte csökkentették érdekeltségeiket a számukra rizikósabbnak tartott fejlődő országokban (ilyen Magyarország is), amint a külkereskedelem, a turizmus, a vállalati ellátási láncok megsínylik a világon végigsöprő pánikot. Mióta világ a világ, még sosem kellett egy dollárért 310 forintot, egy euróért 340 forintot fizetni.
Nehezebb lesz kiadni a lakásokat
A járvány terjedését övező pánikhangulat érezteti hatását Magyarországon is. A Budapest bevételeinek jelentős hányadát adó turizmus visszaesése már most érezhető: kevesebb a külföldi vendég a szállodákban, fizetővendég szobákban, éttermekben. Ennek hatása pedig gyorsan jelentkezik a magyar ingatlanpiacon is. Gondoljunk csak bele, milyen nehéz lesz kiadni a budapesti, balatoni lakásokat, házakat a sokat költő kínai, olasz turisták nélkül? De a befektetési célú lakásvásárlók közül is egyre több volt a külföldi, olasz, kínai, vagy izraeli akik most hiányozni fognak a vásárlók közül.
A dollár árfolyama, forintban
Forintban dupla rizikó
Aki tehát ma befektetési céllal szeretne vásárolni ingatlant, Magyarországon most dupla kockázattal kénytelen szembenézni. Az amúgy is túlzottnak tartott négyzetméter árak csökkenése mellett ugyanis a forint is tovább gyengülhet. A magyar kormány ugyanis a Magyarországon működő multicégeket támogatja azzal, hogy a nagy német autógyáraknak és más, külföldi tulajdonú óriás cégeknek – euróban számolva – olcsó legyen a magyarországi termelés.( Az MNB pedig jól keres a 27,4 milliárd eurónyi deviza tartalékának felértékelődésén). Aki minden pénzét forintban tartja, annak a vásárlóereje csökken. Az elmúlt 2 évben csak azon 20 százalékot lehetett nyerni, ha valaki dollárban tartja a vagyonát. Ez sokkal több, mint amit a hazai lakáskiadás, vagy a “szuper állampapír” hozott.
Amerikában segít a demográfia
Hát még, ha ehhez hozzá számoljuk a dollár befektetésen elérhető hozamot. Az amerikai Forbes magazin összeállítása alapján a 2020-as év legjobb befektetési célpontjának számító floridai Orlandóban például egy apartman vételárára vetítve – dollárban – 5-7% hozam érhető el. A konferencia- és családi turizmus fellegvárának számító városban évente 45.000 új munkahely létesül, részben ennek is köszönhetően a lakosság két és félszer gyorsabban nő az amerikai átlagnál. A lakások ára ugyanakkor nem rugaszkodik el a földtől: míg például Budapesten az elmúlt években több, mint duplájára emelkedtek a négyzetméter árak, ma már Orlandoban sem drágább vásárolni.
Debreceni árak Floridában
Az 1600 dolláros, átszámolva jellemzően 500.000 forintos négyzetméterár egyébként nemcsak magyar viszonylatban (Budapesten az átlag 700.000 forint/nm, Debrecenben 450.000 Ft/nm), de nemzetközi összehasonlításban is alacsonynak számít: New Yorkban, Párizsban tízszer, Berlinben ötször ennyiért lehet csak vásárolni. Egy jó környéken lévő, felújított, 3 hálószobás lakást 200.000 dollárért, egy új építésűt 250-300.000 dollárért meg lehet vásárolni. Ám míg Floridában – a már említett demográfiai, munkaerő piaci trendeknek köszönhetően – a lakásárak további emelkedése valószínű, Magyarországon megérkezett az ingatlanpiaci fordulat. A Központi Statisztikai Hivatal már a tavalyi 3. negyedévtől árcsökkenést mér.